با موخوره چه کنیم؟

یكی‌ از نكاتی‌ كه‌ برای هر خانمی اهمیت‌ فراوان‌ دارد بهداشت‌ و سلامت‌ مو است. موی‌ بانوان‌ كه‌ به‌ تعبیری‌ حكم‌ تاج‌ سر را دارد، خواه‌ مشکی، بور، خرمایی‌ یا هر رنگ‌ دیگر، باید سالم‌ باشد. در این‌ نوشتار به‌ موخوره‌ كه‌ یكی‌ از بیماری‌های‌ شایع‌ مو می ‌باشد، اشاره‌ شده‌ است. 
موخوره‌ را می‌ توان‌ بیشتر در خانم‌هایی‌ كه‌ به‌ آرایش‌ مداوم‌ موها و استفاده‌ از مواد اكسیدان‌ و رنگ‌ موهای‌ گوناگون‌ می‌ پردازند مشاهده‌ كرد. ایجاد شكاف‌ طولی‌ در مسیر موها و یا چند شاخه ‌شدن‌ انتهای‌ آزاد مو، موخوره‌ نامیده‌ می ‌شود. این‌ عارضه‌ ناشی‌ از تجمع‌ آسیب‌های‌ مكانیكی‌ و شیمیایی‌ وارد بر مو است‌ كه‌ به‌ تخریب‌ موها منجر می ‌شود؛ و شایع ‌ترین‌ تظاهر قابل‌ دیدن‌ از میان‌ صدمات‌ فیزیكی‌ و شیمیایی‌ به‌ ساقه‌ مو است. موخوره‌ از راه‌ برس ‌زدن‌های‌ خشن‌ و ممتد موها نیز به‌ وجود می ‌آید. استفاده‌ بیش‌ از حد از سشوار، بیگودی‌ و… منجر به‌ خشكی‌ بیش‌ از حد موها می‌شود، همچنین‌ نور آفتاب، سایش‌ و مالش‌ مداوم‌ موها و تماس‌ زیاد با گرد و غبار عواملی‌ هستند كه‌ به‌ ایجاد موخوره‌ می ‌انجامند. گفتنی‌ است‌ این‌ عارضه‌ را می‌ توان‌ در موهایی‌ كه‌ عمر آنها طولانی‌ شده‌ مشاهده‌ كرد. 
موخوره‌ در افرادی‌ كه‌ از خشكی‌ و شكنندگی‌ مو شكایت‌ دارند نیز دیده‌ می ‌شود. گاهی‌ در طول‌ این‌ موها گره‌های‌ برجسته‌ ای‌ ظاهر می ‌شود این‌ مسئله‌ در اثر ضربه‌ های‌ مكانیكی‌ متعددی‌ است‌ كه‌ در حین‌ برس ‌زدن‌های‌ شدید به‌ ساقه‌ مو وارد می‌ آید. 
موخوره‌ بیشتر به‌ پیشگیری‌ نیاز دارد تا درمان؛ چون‌ بخش‌ مرده‌ مو دچار این‌ عارضه‌ می ‌شود و در این‌ ناحیه‌ قدرت‌ ترمیم‌ وجود ندارد. بهترین‌ روش، چیدن‌ قسمت‌ آسیب ‌دیده‌ مو است. به ‌علاوه استفاده‌ از تركیبات‌ ملایم‌ و غیرمحرك‌ برای‌ شست‌ و شوی‌ موهای‌ خشك‌ و نیز چرب‌ كردن‌ موها مؤثر است

ویتامینه مو

ویتامینه مو: ضرورت ویتامینه کردن موهای رنگ شده متخصصان پوست و موی انجمن تخصصی زیبایی آلمان اعلام کردند: «ویتامینه کردن موها به خصوص موهای رنگ شده نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت موها ایفا می‌کند.» 
به گزارش ای بی سی هلث، براساس تحقیقات این محققان، اگر به موها رسیدگی کامل نشود، به آسانی در معرض خطر قرار می‌گیرند و احتمال ایجاد موخوره، شکنندگی و ریزش در آنها افزایش می‌یابد. این نکته به خصوص درباره موهای تازه رنگ شده موثر است زیرا موهای رنگ شده حساس‌تر از موهای طبیعی هستند و به آسانی به آنها آسیب وارد می‌شود. خانم‌هایی که به طور مداوم رنگ موهای خود را از تیره به روشن و بالعکس تغییر می‌دهند حتما باید از شامپوهایی استفاده کنند که مخصوص موهای رنگ شده است و در عین حال ویتامینه کردن موها نیز نباید فراموش شود زیرا رنگ کردن مداوم موها حالت درخشندگی، شفافیت و سلامت موها را از بین می‌برد و ویتامینه کردن در این باره می‌تواند بسیار موثر باشد . در مجموعه زیبایی آنیش ویتامینه مو با بهترین برندها انجام میشود.